Söyle Forum - Türkiyenin En İyi Online İçerik Forumu

Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Lütfen Konulara Yorum Yapın ve Yeni Konular Açın
SÖYLE FORUM
KONULAR KONUŞUR BİZ YAZARIZ Wink

Mehmet
Mehmet
• Site Sahibi
• Site Sahibi
Ikizler
Aldığı Tesekürler : 3
http://forum.genccep.host56.com

Windows 7 ve Vista da Disk bölme sorunu yaşayanlar Empty Windows 7 ve Vista da Disk bölme sorunu yaşayanlar

Paz Ara. 09, 2012 2:22 pm
Windows Vista zamanından beri disk bölerken sorun yaşayan arkadaşlar oluyor.Yaşanan sorun şu şekilde; "Yeni bir basit birim oluştur" dediğinizde "Seçtiğiniz işlem seçili temel diskleri dinamik disklere dönüştürür diskleri dinamik disklere dönüştürürseniz yüklü işletim sisteminin disklerdeki hiçbir işletim sisteminden başlatamayacaksınız devam etmek istediğinizden eminmisiniz ?" diye soruluyor. "Evet" dediğinizde ise "Dinamik diskler bu işletim sistemi tarafından desteklenmiyor.Dinamik diskler kümelerde desteklenmiyor." şeklinde bir uyarı alıyorsunuz ve disk oluşturma işlemi gerçekleşmiyor.

sizinde görebileceğiniz gibi bu hatanın karşılaşıldığı diskler 4 bölüntüye ayrılmış.

1- SYSTEM
2- RECOVERY (D )
3- HP_TOOLS
4- (C ) (İşletim sisteminin yüklü olduğu bölüm.)

Burada hata alınmasının sebebi MBR(Master Boot Records) kaydına sahip bir disk en fazla 4'e bölünebilir.Yani burada HP fabrika çıkışı Sistem kurtarma bölüntüsü ve Sürücüler (Örnekte HP_TOOLS) için 2 ayrı bölüntü oluşturduğu için diskin bölünebilme sınırı kullanılmış.Bu durumda yapılabilcek olan şey bu RECOVERY (D ) ve HP_TOOLS bölüntülerini yedeklemek ve ardından bu bölüntüleri biçimlendirmek.Daha sonra bunları (C ) 'ye ekleyebilir ardından dilediğiniz gibi diski bölebilirsiniz.